SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association ©2024
You are here:
Home
>
Track & Field
>
Inter-Counties
> ARMY 2005
Today's Date: 8 June 2024
Army v Surrey v Hampshire v Achilles, 29 June 2005, Aldershot
Team Scores
Senior Women
1
Hampshire
170
2
Achilles
138
3
SURREY
130
4
Army
60
Senior Men
1
SURREY
170
2
Achilles
166
3
Hampshire
143
4
Army
123
Individual performances by Surrey athletes
Senior Women
100 Metres
1
Helen Williams
(Walton AC)
12.6
200 Metres
2
Susan Bovill
(Sutton & District AC)
25.8
200 Metres
3
Liz Williams
(Walton AC)
25.9
400 Metres
-
800 Metres
1
Emily Adams
(Aldershot, Farnham & District AC)
2:14.0
800 Metres
2
Lauren Webb
(Sutton & District AC)
2:15.1
1500 Metres
1
Emily Nelson
(Epsom & Ewell Harriers)
4:33.9
1500 Metres
3
Georgina Furze
(Aldershot, Farnham & District AC)
4:56.8
3000 Metres
-
100 Metres Hurdles (84.0cm)
-
400 Metres Hurdles (76.2cm)
2
Claire O'Neill
(Bracknell AC)
66.5
4 X 100 Metres Relay
1
Surrey
50.6
4 X 400 Metres Relay
-
-
-
High Jump
-
-
-m
Pole Vault
-
-
-m
Long Jump
3
Helen Williams
(Walton AC)
5.33m
Long Jump
4
Katryna Euridge
(Sutton & District AC)
5.15m
Triple Jump
1
Liz Patrick
(Birchfield Harriers)
11.29m
Triple Jump
2
Katryna Euridge
(Sutton & District AC)
10.93m
Shot Putt (4kg)
1
Eleanor Gatrell
(Woking AC)
14.04m
Shot Putt (4kg)
4
Camilla Thrush
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
10.33m
Discus (1kg)
3
Eleanor Gatrell
(Woking AC)
32.70m
Discus (1kg)
4
Kasia Kublik
(Redhill & Surrey Beagles AC)
31.71m
Hammer (4kg)
2
Eleanor Gatrell
(Woking AC)
36.51m
Javelin (600g)
1
Jenny Grimstone
(Shaftesbury Barnet Harriers)
39.58m
Senior Men
100 Metres
4
Josh Wood
(Harrow AC)
11.3
100 Metres
8
Victor Nwagbara
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
11.6
200 Metres
2
Josh Wood
(Harrow AC)
23.0
200 Metres
3
Victor Nwagbara
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
23.5
400 Metres
4
Robbie McIntyre
(Croydon Harriers)
51.6
400 Metres
5
George Thatcher
(Croydon Harriers)
52.3
800 Metres
5
Robbie Powell
(Croydon Harriers)
1:58.6
1500 Metres
5
Ben Paviour
(Serpentine Runners)
4:05.1
3000 Metres
2
Ben Paviour
(Herne Hill Harriers)
9:11.0
3000 Metres
7
Humphrey Waddington
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
10:38.0
2000 Metres Steeplechase (91.4cm)
1
Mike Maranzano
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
6:27.4
2000 Metres Steeplechase (91.4cm)
4
Chris Hogg
(Blackheath & Bromley Harriers AC)
6:55.3
110 Metres Hurdles (106.7cm)
1
Charles Akpabio
(Woodford Green with Essex Ladies)
15.2
110 Metres Hurdles (106.7cm)
4
James Parker
(Epsom & Ewell Harriers)
16.0
400 Metres Hurdles (91.4cm)
1
Austin Ferns
(Hercules Wimbledon AC)
54.5
400 Metres Hurdles (91.4cm)
3
James Parker
(Epsom & Ewell Harriers)
56.3
4 X 100 Metres Relay
-
Surrey
DSQ
4 X 400 Metres Relay
2
Surrey
3:34.6
High Jump
5
Humphrey Waddington
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
1.80m
High Jump
6
Mike Asamoah
(Croydon Harriers)
1.75m
Pole Vault
2
Greg Conlon
(Thames Valley Harriers)
4.80m
Long Jump
2
James Heptonstall
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
6.38m
Long Jump
6
David Wellstead
(Belgrave Harriers)
6.16m
Triple Jump
3
David Wellstead
(Belgrave Harriers)
13.38m
Triple Jump
4
James Heptonstall
(Kingston AC & Polytechnic Harriers)
13.26m
Shot Putt (7.26kg)
1
Tony Soalla-Bell
(Shaftesbury Barnet Harriers)
14.74m
Discus (2kg)
2
Leith Marar
(Redhill & Surrey Beagles AC)
51.40m
Hammer (7.26kg)
3
Mark Covington
(Guildford & Godalming AC)
47.45m
Hammer (7.26kg)
4
Iwan Borszcz
(South London Harriers)
41.73m
Javelin (800g)
1
Bekele Tola
(Hercules Wimbledon AC)
58.01m
Javelin (800g)
2
Duncan MacDonald
(Thames Valley Harriers)
51.64m
E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise
Webmaster
.