SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2022
PERFORMANCES BY SURREY ATHLETES AT MAJOR CHAMPIONSHIPS
Later years
 

You are here: Home > Track & Field > Other Events
Today's Date: 1 July 2022
Performances by Surrey Athletes at Commonwealth Games
 
16/23 August 1930, Hamilton, CanadaRepresenting

16 AugMen880 YardsHEAT 21st Tommy Hampson (Achilles Club) 1:55.6 England
16 AugMenTriple JumpFINAL2nd Reg Revans (Polytechnic Harriers) 16ft 0in (4.87m) England
21 AugMen100 YardsHEAT 2- John Heap (Surrey AC) DNS England
21 AugMen100 YardsHEAT 31st Ernest Page (Blackheath Harriers) 9.7w England
21 AugMen880 YardsFINAL1st Tommy Hampson (Achilles Club) 1:52.4 England
21 AugMen3 MilesFINAL6th Brian Oddie (South London Harriers) 14:29.8e England
21 AugMenMarathonFINAL5th Herbert Bignall (Highgate Harriers) England
23 AugMen100 YardsFINAL2nd Ernest Page (Blackheath Harriers) 10.2e England
23 AugMen4 X 110 Yards RelayFINAL2nd John Heap (Leg 3) (Surrey AC) 42.7e England
23 AugMenLong JumpFINAL2nd Reg Revans (Polytechnic Harriers) 22ft 0in (6.70m) England
 
4/7 August 1934, LondonRepresenting

4 AugMen1 MileHEAT 21st Aubrey Reeve (Polytechnic Harriers) 4:24.0 England
4 AugMen3 MilesFINAL2nd Cyril Allen (Highgate Harriers) 14:37.8 England
4 AugWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 24th Kath Tiffen (Mitcham AC) England
6 AugMen1 MileFINAL4th Aubrey Reeve (Polytechnic Harriers) England
6 AugMen6 MilesFINAL1st Arthur Penny (Belgrave Harriers) 31:00.6 England
 
5/12 February 1938, Sydney, AustraliaRepresenting

5 FebruaryWomen100 YardsHEAT 11st Barbara Burke (Mitcham AC) 11.4 Q England
5 FebruaryWomen100 YardsS-FINAL 21st Barbara Burke (Mitcham AC) 11.1 Q England
5 FebruaryWomen100 YardsFINAL4th Barbara Burke (Mitcham AC) 11.5e England
10 FebWomen220 YardsHEAT 41st Barbara Burke (Mitcham AC) 25.4 Q England
10 FebWomen220 YardsS-FINAL 12nd Barbara Burke (Mitcham AC) 25.2e Q England
10 FebWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 11st Barbara Burke (Mitcham AC) 11.9 Q England
10 FebWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 23rd Kath Tiffen (Mitcham AC) 13.0e England
12 FebWomen220 YardsFINAL5th Barbara Burke (Mitcham AC) NTT England
12 FebWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL- Kath Tiffen (Mitcham AC) DNS England
12 FebWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL1st Barbara Burke (Mitcham AC) 11.7 England
12 FebWomenHigh JumpFINAL1st Dorothy Odam (Mitcham AC) 5ft 0in (1.52m) England
 
4-11 February 1950, Auckland, New ZealandRepresenting

4 FebruaryMen100 YardsHEAT 13rd Les Lewis (Walton AC) 10.0 England
4 FebruaryMen100 YardsS-FINAL 24th Les Lewis (Walton AC) 10.0e England
4 FebruaryMen880 YardsHEAT 21st John Parlett (Dorking St Paul's AC) 1:52.1 England
4 FebruaryMen440yds Hurdles (3ft 0in)HEAT 2- Terry Higgins (Herne Hill Harriers) DNS England
7 FebruaryMen220 YardsHEAT 4- Les Lewis (Walton AC) DSQ England
7 FebruaryMen880 YardsFINAL1st John Parlett (Dorking St Paul's AC) 1:53.1 England
7 FebruaryMenDiscus ThrowFINAL7th Harold Moody (South London Harriers) 128ft 0in (39.01m) England
7 FebruaryWomenHigh JumpFINAL1st Dorothy Tyler (Mitcham AC) 5ft 0in (1.52m) England
8 FebruaryMen440 YardsHEAT 12nd Derek Pugh (South London Harriers) England
8 FebruaryMen440 YardsHEAT 21st Les Lewis (Walton AC) 48.8 England
8 FebruaryMen440 YardsHEAT 31st Terry Higgins (Herne Hill Harriers) 49.0 England
8 FebruaryMen440 YardsS-FINAL 12nd Les Lewis (Walton AC) England
8 FebruaryMen440 YardsS-FINAL 24th Terry Higgins (Herne Hill Harriers) England
8 FebruaryMen440 YardsS-FINAL 23rd Derek Pugh (South London Harriers) England
8 FebruaryMenShot Putt (7.26kg)FINAL2nd Harold Moody (South London Harriers) 45ft 0in (13.71m) England
8 FebruaryWomen80 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 14th Dorothy Tyler (Mitcham AC) England
8 FebruaryWomenJavelin 600g (pre-1999 model)FINAL4th Dorothy Tyler (Mitcham AC) 107ft 0in (32.61m) England
11 FebruaryMen440 YardsFINAL2nd Les Lewis (Walton AC) 48.0 England
11 FebruaryMen440 YardsFINAL4th Derek Pugh (South London Harriers) England
11 FebruaryMen4 X 110 Yards RelayFINAL2nd Les Lewis (Leg 1) (Walton AC) 42.5 England
11 FebruaryMen4 X 440 Yards RelayFINAL2nd Terry Higgins (Leg 1) (Herne Hill Harriers) 3:19.3 England
11 FebruaryMen4 X 440 Yards RelayFINAL2nd John Parlett (Leg 2) (Dorking St Paul's AC) 3:19.3 England
11 FebruaryMen4 X 440 Yards RelayFINAL2nd Derek Pugh (Leg 3) (South London Harriers) 3:19.3 England
11 FebruaryMen4 X 440 Yards RelayFINAL2nd Les Lewis (Leg 4) (Walton AC) 3:19.3 England
11 FebruaryMenPole VaultFINAL1st Tim Anderson (Achilles Club) 13ft 0in (3.96m) England
11 FebruaryWomenLong JumpFINAL8th Dorothy Tyler (Mitcham AC) 16ft 0in (4.87m) England
 
31 July - 7 August 1954, Vancouver, CanadaRepresenting

31 JulyMen880 YardsHEAT 21st Brian Hewson (Mitcham AC) 1:52.7 England
31 JulyMen880 YardsHEAT 33rd Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 1:56.0 England
31 JulyMen6 MilesFINAL1st Peter Driver (South London Harriers) 29:09.4 England
31 JulyMen440yds Hurdles (3ft 0in)HEAT 22nd Ken Wilmshurst (Walton AC) 55.4 England
31 JulyWomen100 YardsHEAT 24th Shirley Hampton (Phoenix AC) 11.4 England
3 AugMen880 YardsFINAL3rd Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 1:51.9 England
3 AugMen880 YardsFINAL2nd Brian Hewson (Mitcham AC) 1:51.2 England
3 AugMen3 MilesFINAL5th Peter Driver (South London Harriers) 13:47.0 England
3 AugMen3 MilesFINAL1st Chris Chataway (Walton AC) 13:35.2 England
3 AugMen440yds Hurdles (3ft 0in)FINAL6th Ken Wilmshurst (Walton AC) 56.3 England
3 AugMenTriple JumpFINAL1st Ken Wilmshurst (Walton AC) 50ft 0in (15.24m) = GB Record, = Surrey Record England
3 AugMenDiscus ThrowFINAL- Ewan Douglas (Field Events Club) DNS Scotland
3 AugWomen220 YardsHEAT 22nd Shirley Hampton (Phoenix AC) 25.5 England
3 AugWomenHigh JumpFINAL2nd Dorothy Tyler (Mitcham AC) 5ft 0in (1.52m) England
5 AugMen1 MileHEAT 24th Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 4:11.6 England
5 AugMen120yds Hurdles (3ft 6in)HEAT 22nd Jack Parker (South London Harriers) 14.7 England
5 AugMen120yds Hurdles (3ft 6in)FINAL4th Jack Parker (South London Harriers) 15.0 England
5 AugMenLong JumpFINAL1st Ken Wilmshurst (Walton AC) 24ft 0in (7.31m) England
5 AugWomen220 YardsFINAL3rd Shirley Hampton (Phoenix AC) 25.0 England
5 AugWomenJavelin ThrowFINAL5th Dorothy Tyler (Mitcham AC) 108ft 0in (32.91m) England
7 AugMen1 MileFINAL6th Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 4:07.2 England
7 AugMenHammer ThrowQUAL7th Ewan Douglas () 155ft 0in (47.24m) Scotland
7 AugMenHammer ThrowFINAL3rd Ewan Douglas () 173ft 0in (52.73m) Scotland
7 AugWomen4 X 110 Yards RelayFINAL2nd Shirley Hampton (Leg 1) (Phoenix AC) 46.9 England
7 AugWomenLong JumpFINAL11th Dorothy Tyler (Mitcham AC) 16ft 0in (4.87m) England
 
17-26 July 1958, CardiffRepresenting

17 JulMen100 YardsHEAT 32nd Adrian Breacker (Mitcham AC) 9.9 Q England
19 JulMen100 YardsQ-FINAL 24th Adrian Breacker (Mitcham AC) 10.02 England
19 JulMen880 YardsHEAT 11st Brian Hewson (Mitcham AC) 1:52.61 England
19 JulMenHigh JumpQUAL Gordon Miller (South London Harriers) 6ft 0in (1.82m) England
19 JulMenHigh JumpFINAL10th Gordon Miller (South London Harriers) 6ft 0in (1.82m) England
19 JulWomen100 YardsHEAT 51st Madeleine Weston-Cobb (Selsonia Ladies AC) 11.0 (11.08)/+0.2 England
19 JulWomen100 YardsS-FINAL 11st Madeleine Weston-Cobb (Selsonia Ladies AC) 10.9 (11.03)/0.0 England
22 JulMen880 YardsFINAL2nd Brian Hewson (Mitcham AC) 1:49.47 England
22 JulMen3 MilesFINAL4th Gordon Pirie (South London Harriers) 13:29.45 England
22 JulMenLong JumpQUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) 23ft 0in (7.01m) England
22 JulWomen100 YardsFINAL3rd Madeleine Weston-Cobb (Selsonia Ladies AC) 10.7 (10.81)/+0.3 England
22 JulWomen220 YardsHEAT 41st Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) 24.4 (24.42) England
22 JulWomen220 YardsS-FINAL 1- Marianne Dew (Selsonia Ladies AC) DSQ England
22 JulWomenHigh JumpFINAL7th Jean Card (Croydon Harriers) 5ft 0in (1.52m) England
24 JulMen1 MileHEAT 12nd Gordon Pirie (South London Harriers) 4:07.92 England
24 JulMen1 MileHEAT 25th Ian Boyd (Herne Hill Harriers) 4:11.52 England
24 JulMen1 MileHEAT 31st Brian Hewson (Mitcham AC) 4:09.57 England
24 JulMen120yds Hurdles (3ft 6in)HEAT 24th Vic Matthews (London AC) 14.9 (15.03)/+2.0 England
24 JulMen120yds Hurdles (3ft 6in)HEAT 43rd Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.8 (14.90)/+5.9 British Guiana
24 JulMen120yds Hurdles (3ft 6in)S-FINAL 24th Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.5 (14.65)/+6.3 British Guiana
24 JulMenTriple JumpQUAL Ken Wilmshurst (Walton AC) 48ft 0in (14.63m) England
24 JulMenTriple JumpFINAL5th Ken Wilmshurst (Walton AC) 50ft 0in (15.24m) England
24 JulMenShot PuttFINAL5th Nick Morgan (Croydon Harriers) 51ft 0in (15.54m) England
26 JulMen1 MileFINAL4th Gordon Pirie (South London Harriers) 4:04.01 England
26 JulMen1 MileFINAL8th Brian Hewson (Mitcham AC) 4:10.98 England
26 JulMen4 X 110 Yards RelayHEAT 11st Adrian Breacker (Leg 4) (Mitcham AC) 40.92 Q England
26 JulMen4 X 110 Yards RelayFINAL1st Adrian Breacker (Leg 4) (Mitcham AC) 40.72 England
26 JulMenLong JumpFINAL11th Ken Wilmshurst (Walton AC) 23ft 0in (7.01m) England
26 JulMenHammer ThrowFINAL9th Ewan Douglas () 164ft 0in (49.98m) Scotland
26 JulWomen4 X 110 Yards RelayHEAT 21st Madeleine Weston-Cobb (Leg 1) (Selsonia Ladies AC) 46.1 (46.17) England
26 JulWomen4 X 110 Yards RelayFINAL1st Madeleine Weston-Cobb (Leg 1) (Selsonia Ladies AC) 45.3 (45.37) England
 
23 November - 1 December 1962, Perth, AustraliaRepresenting

24 NovMen880 YardsHEAT 22nd Mike Fleet (Croydon Harriers) 1:51.5 Q England
24 NovMen880 YardsHEAT 32nd Tony Harris (Mitcham AC) 1:51.3 Q Wales
24 NovMen880 YardsHEAT 33rd Bob Setti (Herne Hill Harriers) 1:52.2 England
24 NovMen880 YardsS-FINAL 23rd Mike Fleet (Croydon Harriers) 1:51.2 Q England
24 NovMen880 YardsS-FINAL 22nd Tony Harris (Mitcham AC) 1:51.2 Q Wales
24 NovMenHigh JumpFINAL4th Gordon Miller (South London Harriers) 6ft 0in (1.82m) England
24 NovWomen100 YardsHEAT 15th Janette Neil (Mitcham AC) 12.0 (12.15)/-3.1 Scotland
26 NovMen880 YardsFINAL6th Tony Harris (Mitcham AC) 1:52.3 (1:52.43) Wales
26 NovMen880 YardsFINAL5th Mike Fleet (Croydon Harriers) 1:50.0 (1:49.95) England
26 NovMenLong JumpFINAL8th John Howell (Herne Hill Harriers) 24ft 0in (7.31m)/w England
29 NovMen1 MileHEAT 32nd Tony Harris (Mitcham AC) 4:09.9 Q Wales
29 NovMen120yds Hurdles (3ft 6in)HEAT 11st Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.3 (14.38)/-0.6 Q England
29 NovMen120yds Hurdles (3ft 6in)FINAL3rd Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.7 (14.81)/-2.1 England
29 NovMenTriple JumpFINAL12th John Howell (Herne Hill Harriers) 47ft 0in (14.32m) England
1 DecMen1 MileFINAL6th Tony Harris (Mitcham AC) 4:11.8 Wales
1 DecMen4 X 440 Yards RelayHEAT 21st Bob Setti (Leg 2 49.2) (Herne Hill Harriers) 3:13.1 Q England
1 DecMen4 X 440 Yards RelayFINAL2nd Bob Setti (Leg 2) (Herne Hill Harriers) 3:11.2 England
1 DecWomen880 YardsFINAL3rd Joy Jordan (Guildford & Godalming AC) 2:05.9 (2:05.96) England
1 DecWomenLong JumpFINAL8th Janette Neil (Mitcham AC) 17ft 0in (5.18m) Scotland
 
5-13 August 1966, Kingston, JamaicaRepresenting

6 AugMen880 YardsHEAT 27th Tony Harris (Mitcham AC) 2:02.2 (2:02.12) Wales
6 AugMenJavelin ThrowFINAL6th Dave Travis (Surrey AC) 215ft 0in (65.53m) England
6 AugMen20 Kilometres WalkFINAL2nd Ray Middleton (Belgrave Harriers) 2:45:19 England
6 AugWomen100 YardsHEAT 42nd Jill Hall (Mitcham AC) 10.9 (10.94)/+0.8 England
6 AugWomen100 YardsS-FINAL 23rd Jill Hall (Mitcham AC) 10.7w (10.72)/+3.8 England
6 AugWomenShot PuttFINAL6th Brenda Bedford (Hercules AC) 45ft 0in (13.71m) England
8 AugMen220 YardsHEAT 42nd Mel Cheskin (Polytechnic Harriers) 21.9/-1.0 England
8 AugMen220 YardsQ-FINAL 27th Mel Cheskin (Polytechnic Harriers) 21.9/+0.6 England
8 AugMen440 YardsHEAT 41st Martin Winbolt-Lewis (London AC) 47.6 England
8 AugWomen100 YardsFINAL3rd Jill Hall (Mitcham AC) 10.8/0.0 England
11 AugMen440 YardsS-FINAL 14th Martin Winbolt-Lewis (London AC) 47.6 (47.46) England
11 AugMen440 YardsFINAL6th Martin Winbolt-Lewis (London AC) 47.1 (47.02) England
11 AugMen1 MileHEAT 38th Tony Harris (Mitcham AC) 4:24.6 (4:24.72) Wales
11 AugMen120yds Hurdles (3ft 6in)HEAT 31st Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.4/0.0 England
11 AugMen120yds Hurdles (3ft 6in)FINAL5th Laurie Taitt (Herne Hill Harriers) 14.3/0.0 England
11 AugWomen880 YardsHEAT 12nd Anne Smith (Mitcham AC) 2:07.2 (2:07.12) England
13 AugMen4 X 110 Yards RelayHEAT 13rd Mel Cheskin (Leg 3) (Polytechnic Harriers) 41 England
13 AugMen4 X 110 Yards RelayFINAL7th Mel Cheskin (Leg 3) (Polytechnic Harriers) 40.9 England
13 AugMen4 X 440 Yards RelayHEAT 14th Martin Winbolt-Lewis (Leg 1) (London AC) 3:13.7 England
13 AugMen4 X 440 Yards RelayFINAL3rd Martin Winbolt-Lewis (Leg 1) (London AC) 3:06.5 England
13 AugWomen880 YardsFINAL3rd Anne Smith (Mitcham AC) 2:05.0 England
13 AugWomen4 X 110 Yards RelayFINAL2nd Jill Hall (Leg 4) (Mitcham AC) 36.6 England
13 AugWomenDiscus (1kg)FINAL6th Brenda Bedford (Hercules AC) 147ft 0in (44.80m) England
 
17 - 25 August 1970, EdinburghRepresenting

18 JulyMen1500 MetresHEAT 26th Norman Morrison (Croydon Harriers) 3:47.3 Scotland
18 JulyMen1500 MetresHEAT 28th Richard Nandolo (Croydon Harriers) 3:49.2 Malawi
18 JulyMen1500 MetresHEAT 24th Phil Thomas (Herne Hill Harriers) 3:45.5 Q Wales
18 JulyMen400 Metres Hurdles (91.4cm)HEAT 32nd Tony Collins (Herne Hill Harriers) 52.4 (52.47) England
18 JulyWomenDiscus (1kg)FINAL10th Barbara James (Mitcham AC) 42.46m England
18 JulyWomenDiscus (1kg)FINAL6th Brenda Bedford (Mitcham AC) 46.12m England
21 JulyMen400 Metres Hurdles (91.4cm)S-FINAL 26th Tony Collins (Herne Hill Harriers) 52.9 (52.92) England
22 JulyMen1500 MetresFINAL7th Phil Thomas (Herne Hill Harriers) 3:42.6 (3:42.64) Wales
23 JulyMen800 MetresHEAT 15th Richard Nandolo (Croydon Harriers) 1:50.1 (1:50.12) Malawi
23 JulyMen800 MetresHEAT 34th Martin Winbolt-Lewis (Hercules Wimbledon AC) 1:49.8 (1:49.83) England
23 JulyMen800 MetresHEAT 43rd John Greatrex (South London Harriers) 1:51.7 (1:51.73) Wales
23 JulyMenMarathonFINAL3rd Don Faircloth (Croydon Harriers) 2:12:19 England
23 JulyMenJavelin 800g (pre-1986 model)FINAL1st Dave Travis (Surrey AC) 79.50m England
23 JulyWomenLong JumpFINAL7th Barbara-Anne Barrett (Mitcham AC) 6.11m England
23 JulyWomenShot Putt (4kg)FINAL5th Brenda Bedford (Mitcham AC) 14.15m England
24 JulyMen800 MetresS-FINAL 14th Martin Winbolt-Lewis (Hercules Wimbledon AC) 1:49.8 (1:49.85) England
24 JulyMen800 MetresS-FINAL 27th John Greatrex (South London Harriers) 1:51.5 (1:51.58) Wales
24 JulyMen4 X 400 Metres RelayHEAT 15th Richard Nandolo (Leg 4 48.9) (Croydon Harriers) 3:19.7 Malawi
25 JulyMen800 MetresFINAL7th Martin Winbolt-Lewis (Hercules Wimbledon AC) 1:48.1 (1:48.14) England
25 JulyMen4 X 400 Metres RelayFINAL8th Richard Nandolo (Leg 4 49.0) (Croydon Harriers) 3:20.6 (3:20.60) Malawi
25 JulyWomen4 X 100 Metres RelayFINAL2nd Madeleine Weston-Cobb (Leg 3) (Selsonia Ladies AC) 44.2 (44.28) England
25 JulyWomenHigh JumpFINAL6th = Janet Oldall (Woking AC) 1.62m England
25 JulyWomenJavelin 600g (pre-1999 model)FINAL2nd Anne Farquhar () 50.82m England
 
25 January - 2 February 1974, Christchurch, New ZealandRepresenting

25 JanMen100 MetresHEAT 44th Ian Matthews (Sutton & Cheam Harriers) 10.74/+1.0 England
25 JanMen10,000 MetresFINAL15th Norman Morrison (Croydon Harriers) 30:25.77 Scotland
25 JanWomen100 MetresHEAT 21st Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.39/+0.6 Q England
25 JanWomen100 MetresS-FINAL 21st Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.36/0.0 England
25 JanWomenPentathlon (SW events)FINAL9th Janet Honour (Woking AC) 4043pts England
26 JanMen3000 Metres Steeplechase (91.4cm)FINAL4th John Bicourt (Belgrave Harriers) 8:29.6 England
26 JanWomen100 MetresFINAL2nd Andrea Lynch (Mitcham AC) 11.31/+0.5 England
27 JanMen200 MetresHEAT 22nd Ian Matthews (Sutton & Cheam Harriers) 21.32/+3.1 England
27 JanMen5000 MetresHEAT 29th Norman Morrison (Croydon Harriers) 14:40.64 Scotland
27 JanWomenShot Putt (4kg)QUAL5th Brenda Bedford (Mitcham AC) 14.72m England
27 JanWomenShot Putt (4kg)FINAL6th Brenda Bedford (Mitcham AC) 14.48m England
29 JanMen200 MetresS-FINAL 17th Ian Matthews (Sutton & Cheam Harriers) 21.58/+1.4 England
29 JanWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 12nd Judy Vernon (Mitcham AC) 13.78/+0.6 England
29 JanWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 24th Janet Honour (Woking AC) 14.24/+1.0 England
29 JanWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)S-FINAL 11st Judy Vernon (Mitcham AC) 13.74/+0.2 England
29 JanWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)S-FINAL 16th Janet Honour (Woking AC) 14.37/+0.2 England
29 JanWomenLong JumpQUAL5th Maureen Chitty (Surrey AC) 6.22m/+1.8 England
31 JanMen4 X 100 Metres RelayHEAT 13rd Ian Matthews (Leg 3) (Sutton & Cheam Harriers) 40.3 England
31 JanMenPole VaultFINAL3rd Brian Hooper (Woking AC) 5.00m England
31 JanWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL1st Judy Vernon (Mitcham AC) 13.45/+1.0 England
31 JanWomen4 X 100 Metres RelayHEAT 12nd Judy Vernon (Leg 3) (Mitcham AC) 44.89 England
31 JanWomen4 X 100 Metres RelayHEAT 12nd Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 44.89 England
31 JanWomenLong JumpFINAL8th Maureen Chitty (Surrey AC) 6.20m/0.0 England
2 FebMen4 X 100 Metres RelayFINAL6th Ian Matthews (Leg 3) (Sutton & Cheam Harriers) 39.97 England
2 FebMenJavelin 800g (pre-1986 model)FINAL2nd Dave Travis (Surrey AC) 79.92m England
2 FebWomen4 X 100 Metres RelayFINAL2nd Andrea Lynch (Leg 4) (Mitcham AC) 44.3 England
2 FebWomen4 X 100 Metres RelayFINAL2nd Judy Vernon (Leg 3) (Mitcham AC) 44.3 England
2 FebWomenHigh JumpFINAL1st Barbara Lawton (Aldershot, Farnham & District AC) 1.84m England
 
6-12 August 1978, Edmonton, CanadaRepresenting

6 AugMen100 MetresHEAT 41st Ernest Obeng () 10.47/-1.2 Ghana
6 AugMen100 MetresQ-FINAL 42nd Ernest Obeng () 10.44/-1.3 Ghana
7 AugMen100 MetresS-FINAL 24th Ernest Obeng () 10.32w/+4.6 Ghana
7 AugMen100 MetresFINAL8th Ernest Obeng () 10.34w/+7.6 Ghana
8 AugMen200 MetresHEAT 64th Ernest Obeng () 21.55w/+3.2 Ghana
8 AugMen200 MetresQ-FINAL 17th Ernest Obeng () 21.81/+1.1 Ghana
8 AugMen800 MetresHEAT 42nd David Warren (Epsom & Ewell Harriers) 1:51.43 England
8 AugMen800 MetresS-FINAL 27th David Warren (Epsom & Ewell Harriers) 1:51.96 England
8 AugMenLong JumpQUAL2nd Roy Mitchell (Enfield) 7.71m/0.0 England
10 AugMenLong JumpFINAL1st Roy Mitchell (Enfield) 8.08m/+5.3 England
10 AugWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 11st Lorna Boothe (Mitcham AC) 13.49/-0.1 England
10 AugWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL1st Lorna Boothe (Mitcham AC) 12.98w/+3.6 England
11 AugMen4 X 100 Metres RelayHEAT 21st Ernest Obeng (Leg 1) () 39.92 Ghana
11 AugMenPole VaultFINAL3rd Brian Hooper (Woking AC) 5.00m England
11 AugMenDiscus (2kg)FINAL9th Mike Winch () 50.22m England
12 AugMen4 X 100 Metres RelayFINAL5th Ernest Obeng (Leg 1) () 39.73 Ghana
12 AugMenShot Putt (7.26kg)FINAL5th Mike Winch () 16.93m England
 
3-9 October 1982, Brisbane, AustraliaRepresenting

3 OctMen100 MetresHEAT 51st Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 10.43/0.0 Ghana
3 OctMen100 MetresHEAT 53rd Jim Evans (Belgrave Harriers) 10.69/0.0 England
3 OctMen100 MetresQ-FINAL 12nd Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 10.27w/+2.6 Ghana
3 OctMen100 MetresQ-FINAL 33rd Jim Evans (Belgrave Harriers) 10.36w/+3.5 England
4 OctMen100 MetresS-FINAL 16th Jim Evans (Belgrave Harriers) 10.47/+0.9 England
4 OctMen100 MetresS-FINAL 26th Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 10.38/+1.9 Ghana
5 OctMen200 MetresHEAT 35th Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 21.8/-1.8 Ghana
5 OctMen200 MetresHEAT 51st Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 21.25/-0.7 England
5 OctMen200 MetresQ-FINAL 23rd Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 21.1/-1.6 England
5 OctMen200 MetresQ-FINAL 25th Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 21.28/-1.6 Ghana
5 OctMen800 MetresHEAT 13rd Phil Norgate (Epsom & Ewell Harriers) 1:52.02 Wales
5 OctMen800 MetresS-FINAL 2- Phil Norgate (Epsom & Ewell Harriers) DNF Wales
5 OctWomen800 MetresHEAT 21st Shireen Hassan (Croydon Harriers) 2:05.51 England
7 OctMen200 MetresS-FINAL 17th Ernest Obeng (Belgrave Harriers) 21.54w/+2.1 Ghana
7 OctMen200 MetresS-FINAL 14th Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 21.08w/+2.1 England
7 OctMen200 MetresFINAL7th Donovan Reid (Shaftesbury Harriers) 20.87/+0.4 England
7 OctMenHigh JumpFINAL13th Trevor Llewelyn (Blackheath Harriers) 2.05m Wales
7 OctWomen800 MetresFINAL5th Shireen Hassan (Croydon Harriers) 2:02.21 England
7 OctWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 11st Lorna Boothe (Hounslow AC) 13.07/+1.6 England
8 OctMen4 X 100 Metres RelayHEAT 12nd Jim Evans (Leg 4) (Belgrave Harriers) 40.32 England
8 OctMen4 X 100 Metres RelayHEAT 13rd Ernest Obeng (Leg 1) (Belgrave Harriers) 40.75 Ghana
8 OctMen4 X 100 Metres RelayHEAT 12nd Donovan Reid (Leg 2) (Shaftesbury Harriers) 40.32 England
8 OctMen4 X 100 Metres RelayFINAL6th Ernest Obeng (Leg 1) (Belgrave Harriers) 40.52 Ghana
8 OctMenPole VaultFINAL5th Keith Stock (Haringey AC) 4.85m England
8 OctWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL2nd Lorna Boothe (Hounslow AC) 12.90w/+4.5 England
9 OctMen4 X 100 Metres RelayFINAL5th Jim Evans (Leg 4) (Belgrave Harriers) 40.32 England
9 OctMen4 X 100 Metres RelayFINAL5th Donovan Reid (Leg 2) (Shaftesbury Harriers) 39.67 England
9 OctMenShot Putt (7.26kg)FINAL2nd Mike Winch (Blackheath Harriers) 18.25m England
 
26 Jul / 2 Aug 1986, EdinburghRepresenting

1 AugMen1500 MetresHEAT 12nd John Gladwin (Belgrave Harriers) 3:44.45 England
2 AugMen1500 MetresFINAL2nd John Gladwin (Belgrave Harriers) 3:52.17 England
1 AugMenPole VaultFINAL5th Brian Hooper (Woking AC) 5.00m England
1 AugWomenHigh JumpFINAL11th Louise Manning (Hounslow AC) 1.75m England
1 AugWomenLong JumpFINAL2nd Mary Berkeley (Croydon Harriers) 6.40m/+0.4 England
26 JulMen110 Metres Hurdles (106.7cm)HEAT 15th John Wallace (Newham & Essex Beagles) 14.23w/+2.9 Scotland
 
27 January - 3 February 1990, Auckland, New ZealandRepresenting

27 JanMen10,000 MetresFINAL4th Gary Staines (Belgrave Harriers) 28:13.62 England
2 FebMenPole VaultFINAL2nd Ian Tullett (Belgrave Harriers) 5.25m England
2 FebMenLong JumpFINAL5th Mark Easton (Surrey Walking Club) 2:14.52m England
3 FebMenShot Putt (7.26kg)FINAL6th Abi Ekoku (Belgrave Harriers) 17.45m England
3 FebMenShot Putt (7.26kg)FINAL3rd Paul Edwards (Walton AC) 18.17m Wales
2 FebMenDiscus (2kg)FINAL Abi Ekoku (Belgrave Harriers) NT England
2 FebWomen1500 MetresHEAT 14th Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 4:10.71 England
3 FebWomen1500 MetresFINAL8th Shireen Bailey (Bromley Ladies AC) 4:13.31 England
2 FebWomenLong JumpFINAL7th Mary Berkeley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.33m/+2.8 England
 
22/28 August 1994, Victoria, CanadaRepresenting

22 AugMen100 MetresHEAT 54th Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.31/+1.3 England
22 AugMen100 MetresQ-FINAL 43rd Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.23/+1.1 England
23 AugMen100 MetresS-FINAL 25th Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 10.17/+2.3 England
24 AugMen200 MetresHEAT 12nd Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 21.03/-1.5 England
24 AugMen200 MetresQ-FINAL 32nd Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 20.5/+1.6 England
26 AugMen200 MetresS-FINAL 14th Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 20.84/+0.2 England
26 AugMen200 MetresFINAL5th Terry Williams (Shaftesbury Barnet Harriers) 20.62/+1.5 England
22 AugMen400 MetresHEAT 41st David McKenzie (Shaftesbury Barnet Harriers) 46.39 England
22 AugMen400 MetresQ-FINAL 44th David McKenzie (Shaftesbury Barnet Harriers) 46.38 England
23 AugMen400 MetresS-FINAL 15th David McKenzie (Shaftesbury Barnet Harriers) 46.18 England
27 AugMen4 X 100 Metres RelayHEAT 23rd Terry Williams (Leg 4) (Shaftesbury Barnet Harriers) 39.51 England
27 AugMen4 X 100 Metres RelayHEAT 23rd Philip Goedluck (Leg 3) (Belgrave Harriers) 39.51 England
28 AugMen4 X 100 Metres RelayFINAL3rd Philip Goedluck (Leg 3) (Belgrave Harriers) 39.39 England
28 AugMen4 X 100 Metres RelayFINAL3rd Terry Williams (Leg 4) (Shaftesbury Barnet Harriers) 39.39 England
27 AugMen4 X 400 Metres RelayHEAT 23rd David McKenzie (Leg 4 46.0) (Shaftesbury Barnet Harriers) 3:07.12 England
28 AugMen4 X 400 Metres RelayFINAL1st David McKenzie (Leg 1 46.0) (Shaftesbury Barnet Harriers) 3:02.14 England
25 AugMen4 X 400 Metres RelayFINAL13th Mark Easton (Surrey Walking Club) 2:20:10 England
24 AugMenDecathlonFINAL3rd Simon Shirley (Belgrave Harriers) 7980pts England
24 AugWomen10,000 MetresFINAL13th Zahara Hyde (Woking AC) 34:43.24 England
26 AugWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)HEAT 12nd Sam Farquharson (Cardiff AC) 13.09/+1.0 England
27 AugWomen100 Metres Hurdles (84.0cm)FINAL3rd Sam Farquharson (Cardiff AC) 13.38/-2.0 England
23 AugWomenHigh JumpQUAL A1st Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.85m England
23 AugWomenHigh JumpQUAL B6th Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.85m England
23 AugWomenHigh JumpQUAL B5th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.85m England
27 AugWomenHigh JumpFINAL3rd Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.91m England
27 AugWomenHigh JumpFINAL5th = Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.88m England
27 AugWomenHigh JumpFINAL7th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.85m England
24 AugWomenShot Putt (4kg)FINAL1st Judy Oakes (Croydon Harriers) 18.16m England
 
16/21 September 1998, Kuala Lumpur, MalaysiaRepresenting

20 SeptMenMarathonFINAL4th Dave Taylor (Blackheath Harriers) 2:20:30 England
20 SeptMenPole VaultFINAL- Ian Tullett (Belgrave Harriers) NH England
21 SeptMen50 Kilometres WalkFINAL5th Mark Easton (Surrey Walking Club) 4:22:23 England
16 SeptWomen100 MetresHEAT 22nd Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.32/0.0 England
17 SeptWomen100 MetresS-FINAL 13rd Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.46/-0.6 England
17 SeptWomen100 MetresFINAL7th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 11.5/-0.3 England
18 SeptWomen200 MetresHEAT 32nd Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.53/-0.2 England
19 SeptWomen200 MetresS-FINAL 25th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.5/-0.3 England
16 SeptWomen400 MetresHEAT 13rd Donna Fraser (Croydon Harriers) 52.65 England
16 SeptWomen400 MetresHEAT 24th Michelle Pierre (Croydon Harriers) 53.92 England
17 SeptWomen400 MetresS-FINAL 22nd Donna Fraser (Croydon Harriers) 50.85 England
18 SeptWomen400 MetresFINAL3rd Donna Fraser (Croydon Harriers) 51.01 England
16 SeptWomen400 Metres Hurdles (76.2cm)FINAL5th Natasha Danvers (Croydon Harriers) 56.39 England
21 SeptWomen4 X 100 Metres RelayFINAL3rd Donna Fraser (Leg 2) (Croydon Harriers) 43.69 England
21 SeptWomen4 X 100 Metres RelayFINAL3rd Joice Maduaka (Leg 4) (Woodford Green with Essex Ladies) 43.69 England
21 SeptWomen4 X 400 Metres RelayFINAL2nd Donna Fraser (Leg 4 50.2) (Croydon Harriers) 3:29:28 England
21 SeptWomen4 X 400 Metres RelayFINAL2nd Michelle Pierre (Leg 2 52.8) (Croydon Harriers) 3:29:28 England
18 SeptWomenShot Putt (4kg)FINAL1st Judy Oakes (Croydon Harriers) 18.83m England
20 SeptWomenDiscus (1kg)FINAL4th Shelley Drew (Sutton & District AC) 56.13m England
 
26/31 July 2002, ManchesterRepresenting

26 JulyMen100 MetresDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 11.36/-0.1 England
28 JulyMen200 MetresHEAT 21st Chris Lambert (Belgrave Harriers) 20.77 England
28 JulyMen200 MetresQ-FINAL 32nd Chris Lambert (Belgrave Harriers) 20.9 England
29 JulyMen200 MetresS-FINAL 26th Chris Lambert (Belgrave Harriers) 21.02 England
26 JulyMen400 MetresDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 49.44 England
30 JulyMen1500 MetresHEAT 15th Jonathan McCallum (Croydon Harriers) 3:47.37 Scotland
31 JulyMen1500 MetresFINAL11th Jonathan McCallum (Croydon Harriers) 3:48.02 Scotland
27 JulyMen1500 MetresDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 4:21.11 England
27 JulyMen110 Metres Hurdles (106.7cm)DEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 15.09/0.6 England
28 JulyMenHigh JumpQUAL10th = Richard Aspden (Belgrave Harriers) 2.10m England
29 JulyMenHigh JumpFINAL11th Richard Aspden (Belgrave Harriers) 2.10m England
26 JulyMenHigh JumpDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 2.00m England
27 JulyMenPole VaultDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 4.25m England
30 JulyMenLong JumpQUAL- Mark Awanah (Blackheath Harriers) NJ England
26 JulyMenLong JumpDEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 6.85m/+0.1 England
30 JulyMenShot Putt (7.26kg)QUAL Anthony Soalla-Bell (Shaftesbury Barnet Harriers) 16.01m National Record Sierra Leone
30 JulyMenShot Putt (7.26kg)QUAL Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 17.92m England
31 JulyMenShot Putt (7.26kg)FINAL9th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 17.54m England
26 JulyMenShot Putt (7.26kg)DEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 10.01m England
26 JulyMenDiscus (2kg)QUAL7th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 55.72m England
26 JulyMenDiscus (2kg)QUAL13th Anthony Soalla-Bell (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 44.75m National Record Sierra Leone
27 JulyMenDiscus (2kg)FINAL6th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 57.33m England
27 JulyMenDiscus (2kg)DEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 34.64m England
27 JulyMenJavelin (800g)DEC John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 49.78m England
27 JulyMenDecathlonFINAL8th John Heanley (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 7162pts England
30 JulyMen50 Kilometres WalkFINAL- Mark Easton (Surrey Walking Club) DSQ England
28 JulyWomen5000 MetresFINAL10th Catherine Berry (Belgrave Harriers) 15:44.87 England
27 JulyWomen400 Metres Hurdles (76.2cm)HEAT 13rd Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.12 England
28 JulyWomen400 Metres Hurdles (76.2cm)FINAL7th Natasha Danvers (Shaftesbury Barnet Harriers) 87.12 England
30 JulyWomenHigh JumpFINAL6th = Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.79m England
28 JulyWomenPole VaultQUAL12th Tracey Bloomfield (Guildford & Godalming AC) 3.90m England
29 JulyWomenPole VaultFINAL11th Tracey Bloomfield (Guildford & Godalming AC) 3.90m England
28 JulyWomenLong JumpQUAL1st Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.65m/-0.6 England
29 JulyWomenLong JumpFINAL2nd Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.58m/-0.4 England
30 JulyWomenDiscus (1kg)FINAL3rd Shelley Newman (Belgrave Harriers) 58.13m England
 
19/25 March 2006, Melbourne, AustraliaRepresenting

22 MarchMen200 MetresHEAT 25th Chris Lambert (Belgrave Harriers) 21.2/+0.7 England
22 MarchMen200 MetresQ-FINAL 4 Chris Lambert (Belgrave Harriers) DNS England
20 MarchMen400 MetresHEAT 81st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.69 England
21 MarchMen400 MetresS-FINAL 12nd Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.35 NJR England
22 MarchMen400 MetresFINAL5th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.51 England
24 MarchMen4 X 400 Metres RelayHEAT 22nd Martyn Rooney (Leg 2) (Croydon Harriers) 3:03.91 England
25 MarchMen4 X 400 Metres RelayFINAL4th Martyn Rooney (Leg 4) (Croydon Harriers) 3:02.01 England
19 MarchMenShot Putt (7.26kg)QUAL A13th Anthony Soalla-Bell (Shaftesbury Barnet Harriers) 15.41m Sierra Leone
21 MarchMenDiscus (2kg)QUAL B8th Anthony Soalla-Bell (Shaftesbury Barnet Harriers) 42.86m Sierra Leone
21 MarchMenDiscus (2kg)QUAL B4th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 57.90m England
23 MarchMenDiscus (2kg)FINAL7th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 59.36m England
24 MarchWomen5000 MetresFINAL9th Natalie Harvey (South London Harriers) 15:51.94 England
22 MarchWomen400 Metres Hurdles (76.2cm)HEAT 11st Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.47 England
23 MarchWomen400 Metres Hurdles (76.2cm)FINAL2nd Natasha Danvers-Smith (Shaftesbury Barnet Harriers) 55.17 England
25 MarchWomen4 X 400 Metres RelayFINAL Natasha Danvers-Smith (Leg 3) (Shaftesbury Barnet Harriers) DQ England
23 MarchWomenHigh JumpFINAL9th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.78m England
22 MarchWomenLong JumpQUAL B2nd Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.52m/+1.6 England
24 MarchWomenLong JumpFINAL5th Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.55m/+0.6 England
 
6-14 October 2010, New Delhi, IndiaRepresenting

7 OctMenHigh JumpQUAL Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.16m Q England
9 OctMenHigh JumpFINAL4th Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.23m England
9 OctMenDiscus (2kg)QUAL7th Chris Scott (Shaftesbury Barnet Harriers) 56.58m q England
9 OctMenDiscus (2kg)QUAL5th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 58.55m q England
9 OctMen20 Kilometres WalkFINAL13th Alex Wright (Belgrave Harriers) 1:34.26 England
9 OctWomen200 MetresHEAT 31st Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.75/-0.2 Q England
9 OctWomenShot Putt (4kg)FINAL7th Eleanor Gatrell (Woking AC) 15.23m England
10 OctMenDiscus (2kg)FINAL5th Emeka Udechuku (Woodford Green with Essex Ladies) 59.59m England
10 OctMenDiscus (2kg)FINAL7th Chris Scott (Shaftesbury Barnet Harriers) 57.05m England
10 OctWomen200 MetresS-FINAL 22nd Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.56/+0.6 Q England
11 OctWomen200 MetresFINAL4th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.57/+0.8 England
11 OctWomen4 X 400 Metres RelayHEAT 22nd Joice Maduaka (Leg 2) (Woodford Green with Essex Ladies) 3:36.68 Q England
11 OctWomenDiscus (1kg)FINAL6th Jade Nicholls (Shaftesbury Barnet Harriers) 57.62m England
 
27 July - 2 August 2014, GlasgowRepresenting

27 JulyMen100 MetresHEAT 43rd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.33/+0.1 q England
28 JulyMen100 MetresS-FINAL 14th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.25/0 England
28 JulyMen400 MetresHEAT 71st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.57 Q England
29 JulyMen400 MetresS-FINAL 11st Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.22 Q England
30 JulyMen400 MetresFINAL4th Martyn Rooney (Croydon Harriers) 45.15 England
29 JulyMen1500 MetresHEAT 11st David Weir (T54) () 3:28.24 Q England
31 JulyMen1500 MetresFINAL1st David Weir (T54) () 3:21.67 England
27 JulyMen5000 MetresFINAL13th Luke Caldwell (Dorking Mole Valley AC) 13:43.75 Scotland
1 AugustMen10,000 MetresFINAL14th Luke Caldwell (Dorking Mole Valley AC) 28:47.39 Scotland
27 JulyMenMarathonFINAL13th Nick Torry (Serpentine Runners) 2:16:34 England
27 JulyMenMarathonFINAL19th Martin Dent (Belgrave Harriers) 2:19:22 Australia
1 AugustMen4 X 100 Metres RelayHEAT 31st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 38.78 Q England
2 AugustMen4 X 100 Metres RelayFINAL2nd Harry Aikines-Aryeetey (Leg 2) (Sutton & District AC) 38.02 England
30 JulyMenDiscus (2kg)QUAL A7th Tom Norman (Woodford Green with Essex Ladies) 55.31m England
2 AugustWomen5000 MetresFINAL8th Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 15:40.03 England
31 JulyWomenDiscus (1kg)QUAL5th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 57.13m Q England
1 AugustWomenDiscus (1kg)FINAL3rd Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 60.48m England
 
8 - 15 April 2018, Gold Coast, QLD, AustraliaRepresenting

8 AprilMen100 MetresHEAT 42nd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.30/-1.4 Q England
8 AprilMen100 MetresS-FINAL 34th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 10.26/+0.3 England
8 AprilMen400 MetresHEAT 52nd Dwayne Cowan (Hercules Wimbledon AC) 45.68 Q England
9 AprilMen400 MetresS-FINAL 24th Dwayne Cowan (Hercules Wimbledon AC) 46.06 England
9 AprilMen1500 MetresHEAT 11st Dillon Labrooy (T34) (Weir Archer Academy) 3:12.07 Q England
9 AprilWomen1500 MetresHEAT 17th Katie Snowden (Herne Hill Harriers) 4:08.00 q England
10 AprilMen1500 MetresFINAL5th Dillon Labrooy (T34) (Weir Archer Academy) 3:12.82 England
10 AprilWomen1500 MetresFINAL11th Katie Snowden (Herne Hill Harriers) 4:06.55 England
11 AprilWomen3000 Metres Steeplechase (91.4cm)FINAL4th Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 9:36.29 England
12 AprilWomen800 MetresHEAT 36th Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:02.03 England
12 AprilWomenDiscus (1kg)FINAL7th Jade Lally (Shaftesbury Barnet Harriers) 53.97m England
13 AprilMen4 X 100 Metres RelayHEAT 11st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 4) (Sutton & District AC) 38.15 Q England
13 AprilMen4 X 400 Metres RelayHEAT 1- Dwayne Cowan (Hercules Wimbledon AC) DNF England
14 AprilMen4 X 100 Metres RelayFINAL1st Harry Aikines-Aryeetey (Leg 4) (Sutton & District AC) 38.13 England
14 AprilWomenHigh JumpFINAL2nd Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.93m England

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.