SURREY ATHLETICS
The official website of Surrey County Athletic Association © 2021
PERFORMANCES BY SURREY ATHLETES AT MAJOR CHAMPIONSHIPS
Later years
 

You are here: Home > Track & Field > Other Events
Today's Date: 28 July 2021
Performances by Surrey Athletes at European Indoor Championships
 
21/22 February 1981, Grenoble, FranceRepresenting

Men50 MetresHEAT 23rd Selwyn Clarke (Herne Hill Harriers) 5.86 Great Britain & Northern Ireland
Men50 MetresS-FINAL 23rd Selwyn Clarke (Herne Hill Harriers) 5.79 Great Britain & Northern Ireland
Men50 MetresFINAL6th Selwyn Clarke (Herne Hill Harriers) 5.82 Great Britain & Northern Ireland
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresHEAT 13rd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.65 Q Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2011, Paris, FranchRepresenting

5 MarchMen60 MetresHEAT 26th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.94 Great Britain & Northern Ireland
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresHEAT 32nd James Dasaolu (Croydon Harriers) 6.62 Q Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2011, Paris, FranchRepresenting

5 MarchMen60 MetresHEAT 34th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.69 Q Austria
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

7 MarchMen60 MetresHEAT 42nd Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.68 Austria
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresS-FINAL 13rd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.64 Q Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

7 MarchMen60 MetresS-FINAL 24th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.63 Austria
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresS-FINAL 21st James Dasaolu (Croydon Harriers) 6.52 Q Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2011, Paris, FranchRepresenting

5 MarchMen60 MetresS-FINAL 32nd Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.68 Q Austria
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresFINAL2nd James Dasaolu (Croydon Harriers) 6.48 Surrey Indoor Record Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2011, Paris, FranchRepresenting

6 MarchMen60 MetresFINAL8th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.68 Austria
 
3/4 March 1990, GlasgowRepresenting

3-4 MarchMen60 MetresFINAL6th Jason Livingston (Croydon Harriers) 6.75 Great Britain & Northern Ireland
 
28 February - 1 March 1992, Genoa, ItalyRepresenting

28 February - 1Men60 MetresFINAL1st Jason Livingston (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.53 Great Britain & Northern Ireland
 
1/3 March 2013, Gothenburg, SwedenRepresenting

1-3 MarchMen60 MetresFINAL7th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.63 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

8 MarchMen60 MetresFINAL8th Ryan Moseley (Shaftesbury Barnet Harriers) 6.69 Austria
 
11-13 March 1994, Paris, FranceRepresenting

11-13 MarchMen200 MetresHEAT 14th Philip Goedluck (Belgrave Harriers) 21.31 Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2005, Madrid, SpainRepresenting

5 MarchMen200 MetresHEAT 31st Chris Lambert (Belgrave Harriers) 20.77 Great Britain & Northern Ireland
5 MarchMen200 MetresHEAT 51st Tim Abeyie (Belgrave Harriers) 20.92 Great Britain & Northern Ireland
5 MarchMen200 MetresS-FINAL 12nd Tim Abeyie (Belgrave Harriers) 20.93 Great Britain & Northern Ireland
5 MarchMen200 MetresS-FINAL 21st Chris Lambert (Belgrave Harriers) 20.74 Great Britain & Northern Ireland
 
5-6 March 1988, Budapest, HungaryRepresenting

5/6 MarchMen200 MetresS-FINAL Donovan Reid (Shaftesbury Barnet Harriers) DSQ Great Britain & Northern Ireland
 
21/22 February 1987, Lievin, BelgiumRepresenting

21/22 FebruaryMen200 MetresS-FINAL4th Donovan Reid (Shaftesbury Barnet Harriers) 21.32 Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2005, Madrid, SpainRepresenting

6 MarchMen200 MetresFINAL- Tim Abeyie (Belgrave Harriers) DNS Great Britain & Northern Ireland
6 MarchMen200 MetresFINAL2nd Chris Lambert (Belgrave Harriers) 20.69 Great Britain & Northern Ireland
 
21/22 February 1987, Lievin, BelgiumRepresenting

21/22 FebruaryMen400 MetresFINAL3rd Paul Harmsworth (Team Solent) 46.92 Great Britain & Northern Ireland
 
21/22 February 1981, Grenoble, FranceRepresenting

Men800 MetresHEAT 24th Mike Whittingham (Herne Hill Harriers) 1:49.51 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

6 MarchMenHigh JumpQUAL A7th Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.22m Great Britain & Northern Ireland
 
2/4 March 2007, NIA, BirminghamRepresenting

2-4 MarchMenHigh JumpQUAL Samson Oni (Belgrave Harriers) 2.23m Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1975, Katowice, PolandRepresenting

MenPole VaultFINAL14th Brian Hooper (Woking AC) 5.00m Great Britain & Northern Ireland
 
1979, Vienna, AustriaRepresenting

MenPole VaultFINAL8th Brian Hooper (Woking AC) 5.30m Great Britain & Northern Ireland
 
21/22 February 1981, Grenoble, FranceRepresenting

MenPole VaultFINAL- Keith Stock (Haringey AC) NH Great Britain & Northern Ireland
MenPole VaultFINAL9th Brian Hooper (Woking AC) 5.45m UK best Great Britain & Northern Ireland
 
11-13 March 1994, Paris, FranceRepresenting

11-13 MarchMenShot PuttQUAL14th Paul Edwards (Belgrave Harriers) 18.49m Great Britain & Northern Ireland
 
28 February - 1 March 1992, Genoa, ItalyRepresenting

28 February - 1MenShot PuttFINAL8th Paul Edwards (Belgrave Harriers) 19.04m Great Britain & Northern Ireland
 
3/4 March 1990, GlasgowRepresenting

3-4 MarchMenShot PuttFINAL17th Paul Edwards (Walton AC) 17.56m Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1969, Belgrade, YugoslaviaRepresenting

8 MarchWomen50 MetresHEAT 12nd Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 6.5 Q Great Britain & Northern Ireland
 
11/12 March 1972, Grenoble, FranceRepresenting

11/12 MarchWomen50 MetresHEAT 12nd Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 6.5 Q Great Britain & Northern Ireland
11/12 MarchWomen50 MetresS-FINAL 14th Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 6.5 Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1969, Belgrade, YugoslaviaRepresenting

8 MarchWomen50 MetresFINAL3rd Madeleine Cobb (Selsonia Ladies AC) 6.5 Great Britain & Northern Ireland
 
2/4 March 2007, NIA, BirminghamRepresenting

2-4 MarchWomen60 MetresHEAT 13rd Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.3 Great Britain & Northern Ireland
 
9/10 March 1974, Gothenburg, SwedenRepresenting

10 MarchWomen60 MetresHEAT 11st Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.3 Q = UK best Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2005, Madrid, SpainRepresenting

4 MarchWomen60 MetresHEAT 25th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.51 Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1975, Katowice, PolandRepresenting

Women60 MetresHEAT 31st Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.34 Great Britain & Northern Ireland
 
1-3 March 2002, Vienna, AustriaRepresenting

1-3 MarchWomen60 MetresHEAT 31st Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.29 Q Great Britain & Northern Ireland
 
27 February / 1 March 1998, Valencia, SpainRepresenting

27 February - 1Women60 MetresS-FINAL 18th Joice Maduaka (Essex Ladies AC) 7.43 Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1975, Katowice, PolandRepresenting

Women60 MetresS-FINAL 11st Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.2 Great Britain & Northern Ireland
 
1-3 March 2002, Vienna, AustriaRepresenting

1-3 MarchWomen60 MetresS-FINAL 15th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.27 Great Britain & Northern Ireland
 
25/27 February 2000, Ghent, BelgiumRepresenting

25-27 FebruaryWomen60 MetresS-FINAL 26th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.3 Great Britain & Northern Ireland
 
9/10 March 1974, Gothenburg, SwedenRepresenting

10 MarchWomen60 MetresS-FINAL 21st Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.24 Q UK best Great Britain & Northern Ireland
 
2/4 March 2007, NIA, BirminghamRepresenting

2-4 MarchWomen60 MetresS-FINAL 27th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 7.3 Great Britain & Northern Ireland
 
9/10 March 1974, Gothenburg, SwedenRepresenting

10 MarchWomen60 MetresFINAL2nd Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.17 UK best Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1975, Katowice, PolandRepresenting

Women60 MetresFINAL1st Andrea Lynch (Mitcham AC) 7.17 =UK best Great Britain & Northern Ireland
 
25/27 February 2000, Ghent, BelgiumRepresenting

25-27 FebruaryWomen200 MetresS-FINAL 34th Joice Maduaka (Woodford Green with Essex Ladies) 23.63 Great Britain & Northern Ireland
 
27 February / 1 March 1998, Valencia, SpainRepresenting

27 February - 1Women200 MetresFINAL5th Donna Fraser (Croydon Harriers) 23.53 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

6 MarchWomen400 MetresHEAT 22nd Donna Fraser (Croydon Harriers) 53.06 Great Britain & Northern Ireland
6 MarchWomen400 MetresS-FINAL 23rd Donna Fraser (Croydon Harriers) 53.59 Great Britain & Northern Ireland
7 MarchWomen400 MetresFINAL6th Donna Fraser (Croydon Harriers) 53.58 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomen800 MetresPENT5h2 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 2:23.44 Great Britain & Northern Ireland
8 MarchWomen1500 MetresFINAL6th Rosie Clarke (Epsom & Ewell Harriers) 4:16.49 Great Britain & Northern Ireland
6 MarchWomen3000 MetresHEAT 21st Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 9:03.97 Q PB & Surrey Record Great Britain & Northern Ireland
7 MarchWomen3000 MetresFINAL12th Emelia Gorecka (Aldershot, Farnham & District AC) 9:06.79 Great Britain & Northern Ireland
 
9/10 March 1974, Gothenburg, SwedenRepresenting

9 MarchWomen60 Metres HurdlesHEAT 22nd Judy Vernon (Mitcham AC) 8.31 Great Britain & Northern Ireland
9 MarchWomen60 Metres HurdlesS-FINAL 13rd Judy Vernon (Mitcham AC) 8.23 = UK best Great Britain & Northern Ireland
 
11-13 March 1994, Paris, FranceRepresenting

11-13 MarchWomen60 Metres HurdlesS-FINAL 14th Sam Farquharson (Cardiff AC) 8.11 Great Britain & Northern Ireland
 
28 February - 1 March 1992, Genoa, ItalyRepresenting

28 February - 1Women60 Metres HurdlesS-FINAL 27th Sam Farquharson (Croydon Harriers) 8.27 Great Britain & Northern Ireland
 
9/10 March 1974, Gothenburg, SwedenRepresenting

9 MarchWomen60 Metres HurdlesFINAL4th Judy Vernon (Mitcham AC) 8.25 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomen60 Metres HurdlesPENT7h2 Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 8.81 PB Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2005, Madrid, SpainRepresenting

6 MarchWomen4 X 400 Metres RelayFINAL3rd Donna Fraser (Leg 2) (Croydon Harriers) 3:29.81 Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2009, Turin, ItalyRepresenting

8 MarchWomen4 X 400 Metres RelayFINAL2nd Donna Fraser (Leg 1) (Croydon Harriers) 3:30.42 Great Britain & Northern Ireland
 
8-10 March 1996, Stockholm, SwedenRepresenting

8-10 MarchWomenHigh JumpQUAL18th = Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.80m Great Britain & Northern Ireland
 
28 February - 1 March 1992, Genoa, ItalyRepresenting

28 February - 1WomenHigh JumpFINAL18th = Lea Haggett (Croydon Harriers) 1.80m Great Britain & Northern Ireland
 
8/9 March 1969, Belgrade, YugoslaviaRepresenting

8 MarchWomenHigh JumpFINAL10th Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.70m Great Britain & Northern Ireland
 
11/12 March 1972, Grenoble, FranceRepresenting

11/12 MarchWomenHigh JumpFINAL9th = Barbara Inkpen (Aldershot, Farnham & District AC) 1.76m Great Britain & Northern Ireland
 
3/4 March 1990, GlasgowRepresenting

3-4 MarchWomenHigh JumpFINAL15th = Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 1.80m Great Britain & Northern Ireland
 
27 February / 1 March 1998, Valencia, SpainRepresenting

27 February - 1WomenHigh JumpFINAL9th Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.85m Great Britain & Northern Ireland
 
28 February - 1 March 1992, Genoa, ItalyRepresenting

28 February - 1WomenHigh JumpFINAL18th = Debbie Marti (Bromley Ladies AC) 1.80m Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomenHigh JumpPENT2nd Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.92m Great Britain & Northern Ireland
 
4/6 March 2005, Madrid, SpainRepresenting

4 MarchWomenLong JumpQUAL B- Jade Johnson (Herne Hill Harriers) NJ Great Britain & Northern Ireland
 
25/27 February 2000, Ghent, BelgiumRepresenting

25-27 FebruaryWomenLong JumpQUAL13th Jade Johnson (Herne Hill Harriers) 6.18m Great Britain & Northern Ireland
 
18/19 February 1989, The Hague, NetherlandsRepresenting

18-19 FebWomenLong JumpFINAL6th Mary Berkeley (Croydon Harriers) 6.33m Great Britain & Northern Ireland
 
11/12 March 1972, Grenoble, FranceRepresenting

11/12 MarchWomenLong JumpFINAL5th Maureen Chitty (Surrey AC) 6.26m Great Britain & Northern Ireland
 
22/23 February 1986, Madrid, SpainRepresenting

22/23 FebruaryWomenLong JumpFINAL15th Mary Berkeley (Croydon Harriers) 6.39m Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomenLong JumpPENT7th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 6.10m Great Britain & Northern Ireland
 
25/27 February 2000, Ghent, BelgiumRepresenting

25-27 FebruaryWomenShot PuttQUAL13th Judy Oakes (Croydon Harriers) 17.25m Great Britain & Northern Ireland
 
27 February / 1 March 1998, Valencia, SpainRepresenting

27 February - 1WomenShot PuttFINAL6th Judy Oakes (Croydon Harriers) 18.42m Great Britain & Northern Ireland
 
8-10 March 1996, Stockholm, SwedenRepresenting

8-10 MarchWomenShot PuttFINAL4th Judy Oakes (Croydon Harriers) 18.72m Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomenShot PuttPENT11th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 13.91m PB Great Britain & Northern Ireland
 
8-10 March 1996, Stockholm, SwedenRepresenting

8-10 MarchWomenPentathlonFINAL11th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 4225pts Great Britain & Northern Ireland
 
6/8 March 2015, Prague, Czech RepublicRepresenting

6 MarchWomenPentathlonFINAL9th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 4527pts PB & Surrey Record Great Britain & Northern Ireland
 
27 February / 1 March 1998, Valencia, SpainRepresenting

27 February - 1WomenPentathlonFINAL8th Julia Bennett (Epsom & Ewell Harriers) 4226pts Great Britain & Northern Ireland
 
3-4 March 1984, Gothenburg, SwedenRepresenting

3 MarchMen800 MetresHEAT 12nd Phil Norgate (Epsom & Ewell Harriers) 1:50.23 Great Britain & Northern Ireland
4 MarchMen800 MetresFINAL3rd Phil Norgate (Epsom & Ewell Harriers) 1:48.39 Great Britain & Northern Ireland
 
3-5 March 2017, Belgrade, SerbiaRepresenting

3 MarchWomenHigh JumpQUAL Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.90m Great Britain & Northern Ireland
4 MarchMen60 MetresHEAT 31st Theo Etienne (Hercules Wimbledon AC) 6.62 Q Great Britain & Northern Ireland
4 MarchMen60 MetresS-FINAL 21st Theo Etienne (Hercules Wimbledon AC) 6.59 Q Great Britain & Northern Ireland
4 MarchMen60 MetresFINAL5th Theo Etienne (Hercules Wimbledon AC) 6.67 Great Britain & Northern Ireland
4 MarchWomenHigh JumpFINAL8th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.90m Great Britain & Northern Ireland
5 MarchWomen4 X 400 Metres RelayFINAL2nd Mary Iheke (Leg 3) (Enfield & Haringey AC) 3:31.05 Great Britain & Northern Ireland
 
1-3 March 2019, GlasgowRepresenting

1 MarchWomen800 MetresHEAT 12nd Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:02.51 Q Great Britain & Northern Ireland
1 MarchWomenHigh JumpQUAL B4th = Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.93m q Great Britain & Northern Ireland
2 MarchWomen60 MetresHEAT 62nd Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 7.26 Q Great Britain & Northern Ireland
2 MarchWomen60 MetresS-FINAL 13rd Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 7.22 q Great Britain & Northern Ireland
2 MarchWomen60 MetresFINAL4th Kristal Awuah (Herne Hill Harriers) 7.15 Surrey record Great Britain & Northern Ireland
2 MarchWomen800 MetresS-FINAL 15th Adelle Tracey (Guildford & Godalming AC) 2:03.26 Great Britain & Northern Ireland
2 MarchWomenLong JumpQUAL14th Jahisha Thomas (Blackheath & Bromley Harriers AC) 6.34m Great Britain & Northern Ireland
3 MarchWomenHigh JumpFINAL9th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.91m Great Britain & Northern Ireland
 
4 - 7 March 2021, Torun, PolandRepresenting

5 MarchWomen400 MetresHEAT 32nd Jessie Knight (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 52.17 Q Great Britain & Northern Ireland
5 MarchWomen400 MetresS-FINAL 24th Jessie Knight (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 52.22 Great Britain & Northern Ireland
5 MarchWomen1500 MetresHEAT 33rd Katie Snowden (Herne Hill Harriers) 4:10.70 q Great Britain & Northern Ireland
5 MarchWomenHigh JumpQUAL13th Morgan Lake (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 1.87m Great Britain & Northern Ireland
6 MarchMen60 MetresHEAT 52nd Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.68 Q Great Britain & Northern Ireland
6 MarchMen60 MetresS-FINAL 36th Harry Aikines-Aryeetey (Sutton & District AC) 6.67 Great Britain & Northern Ireland
6 MarchMen3000 MetresHEAT 13rd Jack Rowe (Aldershot, Farnham & District AC) 7:55.67 Q Great Britain & Northern Ireland
6 MarchWomen1500 MetresFINAL6th Katie Snowden (Herne Hill Harriers) 4:21.81 Great Britain & Northern Ireland
7 MarchMen3000 MetresFINAL9th Jack Rowe (Aldershot, Farnham & District AC) 7:53.47 Great Britain & Northern Ireland
7 MarchWomen4 X 400 Metres RelayFINAL2nd Jessie Knight (Leg 4) (Windsor, Slough, Eton & Hounslow AC) 3:28.20 Great Britain & Northern Ireland

E&OE. If you know of any errors or omissions then please advise Webmaster.